Etkili Web Tasarım Programları
Etkili Web Tasarım Programları

Hemen hepimiz, ilk karşılaştığımız ya da yeni tanıştıklarımızla ilgili pek çok fikir yürütürüz. Zihinlerde uyanan ön izlenimler bu anlamıyla çok önemli. Kıyafetlerle başlayan süreç bir adım sonra konuşma, gülümseme, yürüme ve hatta karakter tahliline kadar uzayıp giden bir tanıma ve tanımlama olarak zihnimizde etiketlenir.

Sadece gündelik yaşamda kişiler arasında kalmaz, alışveriş yaptığımız mağazalardan, kullandığımız araçlara, markalardan reklamlara kadar pek çok konuda ‘ilk izlenim’ hepimizin olumlu ya da olumsuz önyargılar oluşturmasında belki de belirleyici noktaların başında geliyor.

Markaların, firmaların müşterilerine yaşatacakları ilk deneyimin elektronik halkasını oluşturan web siteleri de yukarıda değindiğimiz ilk izlenimden elbette nasibini alıyor. Doğru, güncel, hedefine uygun olmayan web tasarımlar da haliyle markaların ve firmaların yüksek rekabetin yaşandığı ticaret dünyasında yarışa 1-0 geriden başlamasına neden olabiliyor.

Bu nedenle doğru içeriklerin hedefine uygun, kullanım kolaylığı sağlayan ve net bir mesaj taşıması amaçlanarak hazırlanacak olan web siteler, herkes için olumlu izlenimler kazanılmasında belirleyicidir.

Web site tasarımı yapanların öncelikli amaçları doğru bir tanıtım ve net bir mesajın yanında kullanılabilirliğe hız katacak pek çok tasarım aracını da kullanabilmeyi zorunlu kılıyor.

Bu yazımızda bir web tasarımcının en çok kullandığı, en etkili web tasarım programlarına değinmek istedik. Doğru bir tanıtım ve markaların doğru lansmanı ancak geniş bir programlama becerisi ve ekip çalışmasıyla ortaya çıkabilen ciddi bir iştir.

 

 

 

Web site tasarımcılarının kullandıkları programların en popüler olanı Adobe Dreamweaver

Programın neredeyse tüm dünyada bu kadar sevilmesinin ve ilgi görmesinin temel nedeni, kodlamanın ve görsel tasarımın aynı anda birlikte yürülütebiliyor olmasıdır. İnternet sitelerinde kullanılan Html, Php, Asp, Javascript gibi pek çok dil için Adobe Dreamweaver oldukça kolay kullanım sunan etkili web tasarım programlarından birini oluşturuyor.

 

 

 

Etkili görseller hazırlamanın standardı Adobe Photoshop

Web tasarımı, sadece metinlerden oluşan sitelerin kitlelere sunulmasını içermez. Aynı zamanda etkili web tasarımı, etkili görsellerle desteklenmelidir. Grafik tasarımı yetersiz bir web sitesi her dönemde kullanıcı için bilinmezlerle dolu bir kitap gibidir. O nedenle grafik tasarımı için tüm dünyanın favorisi Abobe Photoshop web tasarımın olmazsa programıdır.

 

 

 

 

 

 

Kod bilginiz yok diye üzülmeyin Microsoft Front Page Emrinizde

Microsoft Office programlarına hakim biriyseniz web tasarımı yapmak slayt hazırlamak ya da Exel dosyalarıyla ilgilenmek kadar kolaylaşabilir. Geniş kullanıcı sayısına sahip olan Office programlarına hakim olanlar tarafından sıklıkla kullanılan Microsoft Front Page, orta derecede bir internet sitesi hazırlamanızı ve yayınlamanızı sağlıyor.

 

 

 

Logolarınız ve markanızın tüm ürünleri çok daha yüksek çözünürlüğü Freehand ile hak ediyor.

Vektörel çizimler yapmanıza imkan veren Freehand programı, üstün kalitede logo ve reklam grafiklerinin hazırlanmasında, tasarlanmasında kullanılıyor. Görüntülenen logo, reklam kampanyalarında boyutun büyümesi ya da küçülmesi önemli değildir. Her boyutta aynı üstün görüntü kalitesinde görseller sunmanızı sağlar.

 

 

 

Daha hareketli görüntüler ve animasyonlara Adobe Flash ile Ulaşın

Zaman zaman ifade edilmesi gereken pek çok konu hareketli olarak sunulan görsellere ve metinlere ihtiyaç duyar. En çok kullanılan animasyon programlarından biri olan Adobe Flash bu işi tasarımcılar için çok daha kolay bir hale getiriyor. 

 

 

 

İnternete açılan kapılar artık sadece bilgisayardan ibaret değil, tüm platformlarda animasyon için Adobe Edge Animate

Bilindiği gibi bilgisayar yanında artık tabletler ve akıllı telefonlar da internet ihtiyacının önemli birer karşılayıcıları oldular. Ancak web animasyonları Adobe Flash ile hazırlanmışsa ne yazık ki tabletlerde ve akıllı telefonlarda izlenemiyor. Dolayısıyla tüm platformlarda izlenebilir animasyonlar için son dönemde en çok aranan yazılım Adobe Edge Animate ile HTML5 teknolojisinin tüm olanakları kullanımınıza sunuluyor.

 

 

 

Notepad

 

Açık kaynak kodlu bir text düzenleyici ve not defteri sanılsa da aslında o, tüm web tasarımcıları tarafından en çok kullanılan programlardan biri. Çok sayıda programlama diline ait kodları görüntüleme ve düzenleme özelliği sayesinde tüm tasarımcıların elinden düşmeyen yegâne programdır.

 

 

 

 

Copyright 2015 / 2019, Tüm hakları saklıdır.
tr en