Google Birinci Sayfada Olmak Neden Önemli?
Google Birinci Sayfada Olmak Neden Önemli?

Tüm dünyanın yardımcısı olarak kabul edilen mega arama motoru Google, internetin olmazsa olmaz teknolojisi durumunda. O olmadan aradıklarımızın içinde geçtiği sitelere ulaşmak imkansız. Çünkü her geçen gün sayıları artan web siteleri ve bir o kadar blog sitesi ile birlikte sayılamayacak çokluktaki veriye adresler girerek maalesef ulaşamayız.

 

Aslında Google bu imkansızı başaran yapısıyla, aradıklarımıza en uygun sitelerin listesini bize sunuyor. Bizler de ilk sayfada ve hemen ilk sıradaki linke tıklayarak erişim sağlıyoruz.

Google birinci sayfada olmak işte tam da bunun için önemli. Firmanızın, kurumunuzun sunduğu ürünler ve tanıtımların hedef kitlenize ulaşabilmesi için iki yolunuz var. İlki büyük bütçelerle ve sürekli olarak pek çok platformda reklamlar vermek. İkincisi ise size ulaşmasını istediğiniz kullanıcıların, potansiyel müşterilerin sizi tarif eden kelimelerde yaptıkları aramalarla, tarafınızdan herhangi bir ücret ödemeden ve çok daha uzun süreler boyunca firmanıza ulaşmalarını sağlamak.

Pek çoğumuz gibi en uygun yöntemin ikincisi olduğunu söylemek zor değil. Ancak sayıları her geçen gün artan, milyonlarca internet sitesinin milyarlarca kullanıcısının olduğunu düşündüğünüzde, istediğiniz arama sonuçlarında üst sırada olabilmeniz çok kolay olmayacaktır. Ancak imkansız da değil. Doğru yöntem ve tekniklerle siteniz, istediğiniz kelime ya da kelime grupları aramalarında Google birinci sayfada çıkabilir.

 

Sitenizin ilk sayfada ve ilk sırada olması için arama motorlarının mantığını çözmek gerekiyor.

 

Yüz binlerce sitenin milyonlarca içeriğin içinden sizin sitenizin seçilmiş olması için arama motorlarının ve özellikle Google’ın sonuç gösterim algoritmasının iyi anlaşılması, yapılacak çalışmaların birinci basamağını oluşturuyor. Arama motorlarının sitenize vereceği puanlar aslında sitenizin standartlara ve kurallara ne kadar uyumlu olup olmadığıyla da yakından ilgili.

Firmamız sizlere bu ayrıcalığı kazandırarak, her geçen gün yenilenen ve güncellenen algoritmalarla ilgili tüm tecrübe ve birikimini paylaşmaya hazır.

 Google’ın yıllarca edindiği listeleme tecrübesine siteniz ayak uydurabilecek niteliklere sahip olmadıkça ilk sayfa ve ilk sırada olmanız oldukça zor.

 

Doğru stratejiler geliştirerek Google’da ilk sıraya yükselebilirsiniz.

 

Web sitenizin doğru bir şekilde projelendirilmesi olarak da adlandırabileceğimiz SEO, Google aramalarında sizi adım adım ilk sayfaya taşımanın da tek yolu olarak karşımıza çıkıyor. SEO’yu arama motorlarının kriterlerine en uygun ve aranan kelimelerin özgün içeriklerle sunulduğu siteler oluşturabilme sanatı olarak  tarif etmek yanlış olmaz.

Daha kaliteli içeriklerin daha kaliteli olarak sunulmasını hedefleyen SEO, başlı başına bir projelendirmeler süreci olarak da ele alınabilir. Her ne kadar makinelerin algoritmaların şekil verdiği ilk sayfada gösterim, en temelinde algoritmaların insanlar tarafından oluşturulduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu nedenle siteniz Google kriterlerine en uygun şekilde dizayn edilmeden gerçekten kaliteli bir yapıya kavuşmaz. Doğru projelendirmeler de elbette profesyonel ekipler tarafından oluşturulduğunda istendik hedeflere erişmenizi sağlayabilir.

Google birinci sayfada olmak için yapılması gerekenleri genel olarak üç başlık altında toplayabiliriz.

Bunlardan ilki Backlink olarak adlandırılan ve Google arama motoru fikrinin temelini oluşturan “en iyi site link alan sitedir” ilkesine dayanıyor.

 

Firmanız için hazırlamış olduğunuz sitenizin benzer içerikli sitelerden aldığı bağlantılar aynı zamanda sizi sınıfının otoritesi olarak kabul ettirir.

 

Gerçekten farklı mısınız?

 

Konunuz ile ilgili diğer tüm firmalardan, kurumlardan sizi ayıran özelliklerin tamamı özgünlüğü ifade ediyor. Sitenizin, bu anlamda gerçekten özgün içeriklere sahip olması sıralamanızı yükseltmede önemli etkenlerden biridir.

 

Siteniz hangi kelime ya da kelime gruplarına odaklanmış durumda?

 

Etiketleme olarak da adlandırılabilecek bu çalışmalar, aslında sizi özetleyen ve potansiyelinizi tanımayı kolaylaştıran basit ve aranabilecek yeterliliğe sahip kelime ya da kelime gruplarıdır. Hangi anahtar kelimelerle arandığınızda doğru hedef kitlenize ulaşmanız kolaylaşır? Sorusunun cevabı tam da budur, yani hedeflediğiniz anahtar kelime ya da kelime grupları.

Bu anahtar kelime ya da kelime gruplarına yine Google Keyword Planner ve Adwords reklam uygulamalarından yararlanarak kolaylıkla optimizasyon için projelendirmelere başlayabilirsiniz.

 

Unutulmaması gereken en önemli konu yukarıda değindiğimiz SEO çalışmalarının birbirleriyle eş zamanlı olarak tamamlanması gerektiğidir. Yani ne kadar iyi anahtar kelime belirlemiş olsanız da siteniz gerçekten özgün değilse Google ilk sırada olmazını asla sağlamayacaktır.  

Copyright 2015 / 2019, Tüm hakları saklıdır.
tr en