Grafik Tasarım Bizim İşimiz : Global Dizayn
Grafik Tasarım Bizim İşimiz : Global Dizayn

Grafik tasarımlar günümüzde renkler, görseller ve metinlerin bir araya geldiği internet ve bilgisayar teknolojileri için yaratıcı süreçlerdir.

 

Aslında grafik tasarım kelimesi sadece günümüzdeki bilgisayar teknolojilerinde değil insanlık için tarih öncesi zamanlarda da mevcuttu. Grafik tasarımların ilk örneği olarak tarih öncesi insanların mağaralara yaptıkları resimleri ve şekilleri düşünebiliriz.

 

Yani milyonlarca yıl önce bile insanlar kendi aralarında ya da daha sonra gelecek kuşaklara mesaj vermek, kendilerini ifade edebilmek adına şekillere ve bir takım sembollere başvurmuşlar. Bizler de o insanların ataları olarak hala kendimizi en güzel ifade edebilmenin yolunu şekillerde, metinlerde ve görsellerde arıyoruz. Buluyoruz da…

 

Fotoğrafın icadı bile kendimizi ifade edebilmek derdimizi daha net bir şekilde anlatabilmek adına tasarımların ve grafiklerin yerine geçemedi. Fotoğraflar o anları yansıtırken, grafikler ve tasarımlarımızda hayal gücümüz, yaratıcılığımız daha fazla ön plandadır. Tarihsel süreçte de fotoğraf ile resim sanatı bambaşka taleplere cevap verirken grafik tasarım konusu farklı bir yöne doğru çekilmiştir.

 

Özellikle 1900'lü yılların gelmesi ve sanayileşme ile birlikte resim sanatı gibi özgün olmayan ama taleplere daha hızlı yanıt verebilecek, daha sipariş edilebilir görsel ihtiyacı doğmuştur. İşte bu noktada grafik tasarımın önemi ve değeri anlaşılmıştır. Çünkü üretilen ürünlerin reklamı ve pazarlanması konusunda reklam afişleri, ilanlar için görsel ihtiyacı grafik tasarımın öne plana çıkmasına neden olmuştu.

 

Tabelalar, devasa bina giydirmeleri ile grafik tasarım iyice ticari amaçlar ile bütünleşmeye başlamıştı ki bilgisayarlar icat edildi. Bilgisayarlar hayatımıza girmeye başladıkça da özellikle 1900'lerin son çeyreğinde grafik tasarımlar daha bilimsel bir role bürünmüştür.

 

Daha gelişmiş imkanlar ile çizimler ve çizgiler de kendini aşmış; mimarlık, fizik, kimya, mühendislik gibi bilimlerde grafikler yerini almaya başlamış, giderek önemini artırmış ve daha fazla yer edinmiştir.

 

2000'li yıllar ile birlikte gelen üç boyut gerçeği, tasarımlara kazandırdığı bir boyuttan daha fazlasını ifade ediyordu. Bilime daha fazla hizmet etmek anlamına gelen üç boyutlu grafikler, görsel olarak bir o kadar da son tüketicinin gözüne hitap ediyordu. Bir anda aslında zihinlerimizde çoktandır 3 boyut olarak hayal edebildiğimiz ama iki boyut olarak tasarlayabildiğimiz her şey bir boyut daha kazanmıştı. En basit örnek ile sinema teknolojileri; bir gözlük ile görüntüyü perdenin dışına taşıyabildiğimiz senaryolar, kurgular izler olduk.

 

Üçüncü boyut ile kağıt üzerindeki boyuttan daha fazlası bilgisayarlarımızın içerisindeydi. Bilgisayarımızın içerisinde hayat verdiğimiz görsellerin sayısı daha da artacaktı artık. Ve öyle de oldu. Bugün artık en basit bir web sitesinde bile görsellerde, yazılarda üç boyut kavramı olmazsa olmazlar arasında.Tabii ki artık tasarım kavramı, özellikle de internet dendiğinde akla gelen web sitesi tasarımı kavramı sadece görsellerden üç boyuttan ibaret değil. Web tasarımı dendiğinde çizgilerden şekillerden çok temalar ilgi görüyor. Farklı ihtiyaçlara cevap veren temalar ile internet siteleri tamamen sahiplerinin içerikleri ile doldurulmak için tasarlanıyor.  Yani web sitesi tasarımı işi internet sitesi için en önemli süreçlerin başında geliyor. Hatta içeriğine bakılmaksızın sadece tasarımı ile popüler olan, adından söz ettiren binlerce site hizmet veriyor tüm dünyada… Sizin internet siteniz neden böyle olmasın?Tasarımı ile çok konuşulacak, içeriklerinize daha farklı bir hava katacak en modern web sitesi tasarımları için Gaziantep merkezli tüm Türkiye’ye hizmet veren Global Dizayn sizleri bekliyor. İnternet sitesi tasarımı çok ciddi bir iştir ve bu ciddiyete sahip, işinde profesyonel tasarımcıları bünyesinde bulunduran Global Dizayn, her zaman özgün olmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Eğer siz de son teknoloji tasarımlara sahip bir internet sitesine sahip olmak istiyorsanız Global Dizayn kalitesine davetlisiniz. 

Copyright 2015 / 2019, Tüm hakları saklıdır.
tr en