İçerik Oluşturmada Doğru Anahtar Kelime Kullanımı
İçerik Oluşturmada Doğru Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelime seçinin ne kadar önemli olduğunu birçok yazımızda dile getirmiştik. Bu yazımızda da anahtar kelime araştırması ile ilgili birkaç konuya değineceğiz. 

 


Anahtar kelime seçimini doğru yapın. 

 


SEO da en önemli olan şey, anahtar kelime seçimin doğru yapılmasıdır. Bu konuda size yardımcı olacak birçok araç mevcuttur. En başta Google anahtar kelime planlayıcı ile işe başlayabilirsiniz. Araştırmalarınızı yaparken de tek kelimeye bağlı kalmaktansa uzun kuyruklu arama terimleri üzerinde durmanızı tavsiye ederiz. 

 


İçeriklerinizi oluştururken kullanıcı gibi düşünün.

 


Sitenizi gereksiz kelime ve içeriklerle doldurmayın. Öncelikle sattığınız ürün, verdiğiniz hizmet ve genel içerik yapınıza bağlı olarak anahtar kelimelerinizi seçip, içeriklerinizi de bu doğrultuda geliştirin. 

 


İçerik başlığını Google sonuçlarında kontrol edin

 


Başlığınızda yer verdiğiniz anahtar kelimeyi allintitle: “anahtar kelime” şeklinde Google da aramasını yapın. Çıkan sonuçlara bağlı olarak da diğer web sitelerini ve içeriklerini inceleyin. 

 


Rakiplerinizin hedeflediği anahtar kelimeleri takip edin.

 


Ahrefs veya SemRush gibi araçları kullanarak rakiplerinizin hedeflediği anahtar kelimeleri tespit edebilir ve buna bağlı olarak da kendi siteniz için farklı stratejiler geliştirebilirsiniz.

 

 
Anahtar kelime bazında sıralamanızı takip edin. 

 


Yaptığınız çalışmaların sonuçlarını mutlaka yakından takip edin. Ahrefs ve SemRush aracı ile bunu yakından izleyebilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimede daha önceden neredeydiniz, şimdi nerelere geldiniz. Eğer beklediğiniz değişikliği makul bir süre içinde görmedi iseniz, o zaman yanlış bir strateji uygulamışsınız demektir. Gerekirse bu konuda profesyonel destek alabilirsiniz. 

 


Tıklama oranlarınız hangi seviyede

 


Yaptığınız çalışmaların sonucu olarak birçok kelimede ilk sayfalarda yer alıyorsunuz. Ama ziyaretçi sayınızda makul bir artış olmadı. O zaman ilk yapmanız gereken, sitenize trafik saylayacak doğru anahtar kelimeleri seçmek olacaktır. Bunun içinde Google Search Console kullanabilirsiniz. Burada ekranınızın sol tarafında yer alan menüden Search Analytics’i seçerek hangi kelimelerde sıralamaya girdiğinizi ve hangi kelimelerden trafik aldığınızı görebilirsiniz.

Copyright 2015 / 2019, Tüm hakları saklıdır.
tr en