Meta başlık ve meta açıklama kullanımı
Meta başlık ve meta açıklama kullanımı

Bu yazımızda meta başlıkları ve meta açıklamaları konusunda nelere dikkat etmemiz gerektiği üzerinde duracağız. 

 


Meta başlık etiketi nedir? 

 


Her sitenin bir başlığı vardır ve kaynak kodlarını kontrol ettiğiniz zaman; 

 


<title>Bu bir meta başlık etiketidir.</title> şeklinde görüntülenir. Burada yer alan başlık hem SEO açısından hem de ziyaretçileriniz önemlidir. Zira burada yer alan başlık, yazınızın ne hakkında olduğunu belirtir.  

 


Başlıkta anahtar kelimeye öncelik verin. 

 


Hedeflemiş olduğunuz anahtar kelimeye başlığın ilk kısmında yer vermelisiniz. Wordpress altyapısına sahip bir siteniz var ise ve seo eklentisi kullanıyor iseniz, orada yer alan alanları kontrol ettiğinizde belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeye bağlı olarak birtakım uyarıları aşağıda listeler. Bu listenin en başında genellikle “Odak anahtar kelime “ anahtar kelime “ sayfa başlığında bulunmuyor şeklinde bir uyarı yer alır. 

 


Eğer başlıkta anahtar kelimeye yer verdiğiniz halde bu uyarıyı alıyorsanız, ya başlığınız çok uzun ve anahtar kelime başlığın son kısmında yer alıyor ya da başlıkta anahtar kelime hiç geçmiyordur. 

 


Seo eklentileri bu bölümü uyarı olarak karşımıza çıkarıyor ise, demek ki anahtar kelimenin başlığın başında veya sonunda olmasının da önemli olduğunu vurgulamak istiyordur.

 

 
Başlık uzunluğuna dikkat edin. 

 


Google arama motoru, başlık için 55 karakter sınırı belirlemiş. Yani başlığınızda yer alan tüm karakterler (boşluklar dahil) 55 karakterden uzun olduğu zaman otomatik olarak kesilir. Bu özellikle anahtar kelimenizin yer aldığı bölüme denk gelmiş ise, Google arama sonuçlarında görüntülenmenizi olumsuz etkileyecektir. 

 


İlgi çekici başlıklar belirleyin. 

 


İçeriklerinizi ziyaretçileriniz açısından faydalı olacak şekilde oluşturmalısınız. Metin kısmı her ne kadar doyurucu olsa da, bu yazıya belirleyeceğiniz başlık da dikkat çekici olmalı. Yani öyle bir başlık seçmelisiniz ki, kişi sizin sitenizde daha fazla ve doğru bilgiye ulaşacağından emin olarak linkinize tıklamalıdır. İlgi çekeyim derken fazla abartıya da kaçıp, tekrara düşmeyin. 

 


Meta açıklama etiketi nedir?

 


Her sitenin bir başlığı ve açıklama kısmı mevcuttur. Description olarak bilinen bu etikette, yazının kısa özetine yer verilmektedir. Sitenizin kaynak kodlarında; 

 


<meta name="description" content="Bu bir meta açıklamasıdır. Bu kısım web sitenizin arama motoru sonuçlarında görüntülenip, ziyaretçilerin tıklamasına etki eden bölümdür." /> şeklinde görüntülenir. 

 


Açıklama uzunluğuna dikkat edin

 


Açıklama kısmında, yazıda geçen tüm konulara değinmeniz mümkün değildir. Ancak ana hatları ile 155 karakterden oluşan kısa bir özet geçmeniz gerekir. Burada belirteceğiniz detaylar, arama motorunu kullanan ziyaretçinin dikkatini çekti ise, sitenizi ziyaret edecektir. Ancak, ilgisiz bir açıklama ile karşılaşmış ise, ziyaretçi ya başlığa kanıp gelecek ya da daha açık ifadelerin yer aldığı başka bir siteye yönlenecektir.  

 


Meta Açıklamalarınızı hedeflediğiniz anahtar kelimelere göre oluşturun. 

 


Google arama motorunda anahtar kelime bazında arama yaptığınız zaman, listelenen sonuçlarda aradığınız kelimenin kalın olarak belirtildiğini göreceksiniz. Bu da demek oluyor ki, anahtar kelimeniz hem başlık hem de meta açıklamada yer alır ise, arama sonuçlarında sizin de siteniz sıralamada yer alacaktır. 

Copyright 2015 / 2019, Tüm hakları saklıdır.
tr en