SEO Nedir?
SEO Nedir?

Arama motorları, bilgiye ya da ürün ve hizmetlere erişmek isteyenlere aradıkları kelime ya da kelime gruplarıyla ilgili sonuçları listeler. İnternet kullanıcıları listelenen milyonlarca sonuçtan aradıklarına en yakın olanı tercih ederek ulaşırlar.

Ancak burada önemli bir nokta da arama motorlarının da önceliğini, ilk sayfa ve listenin en üst sıralarını aranan hedefe en yakın sonucu gösterme çabası geliyor. Çünkü arama yapan kullanıcıların ilk sayfa ve üst sıralardaki linklere tıklama oranlarının çok yüksek oluşu, arama motorlarının da kendine göre en doğru sonucu ilk sayfaya taşımasını sağlıyor.

Kendine en yakın sonucun bulunabilmesi için pek çok algoritmanın kullanıldığı bu yazılımların dikkat ettiği bir diğer konu ise bilinirliğin sürekli olarak takip edilmesi ve kullanıcıların gerçekten bu sonuçtan memnun kalıp kalmadıklarının test edilebilmesi geliyor.

Ülkemizdeki ve dünyadaki en güçlü ve popüler arama motoru Google, aranan anahtar kelimeleri taşıyan sonuç listelemelerinde de pek çok algoritmayı kullanıyor ve sürekli olarak güncelliyor. Dolayısıyla üst sıralara yükselebilmek için öncelikle Google algoritmalarını çok iyi bilmenin yanında bilinirliğinizin de yüksek olması gerekiyor.

Neden Üst Sıralarda Olmalıyım?

Oldukça iyi tasarlanmış kullanım kolaylıklarıyla dolu bir web tasarım yaptırdınız. Ancak web siteniz ne kadar biliniyor? İnternet kullanıcıları sizi, firmanızı ve ürünlerinizi tanıyor mu? Sorularına cevap vermek için yapılması gereken ilk şey tüm medya araçlarında ve özellikle internet üzerinde reklam ve tanıtım çalışmaları yapmanızdır. Sürekli olarak harcayacağınız reklam ve tanıtım giderleri her zaman size olumlu geri dönüş sağlamayabilir. Odaklandığınız hedef kitlenizin çok ötesinde kalan kullanıcılar için bile yüksek maliyetlerle tanıtım gideri ödemek zorunda kalabilirsiniz.

SEO tam da bu noktada devreye girer. Tam olarak hedef kitlenizin sizi işaret eden arama sonuçlarında ilk sayfada yer alarak, yüksek reklam ve tanıtım giderlerine gerek kalmadan hedef kitlenize kolayca ulaşmanızı sağlıyor.

SEO, Search Engine Optimization (Arama motoru optimizasyonu) olarak adlandırılan tanım, sitenizin içeriklerini, bu içerikleri arama motorlarında arayanlara ücretsiz olarak sunmanıza açılan yepyeni bir kapıdır. En düşük maliyetlerle sitenizin bilinirliğini artırabilir, doğru hedef kitlenize kolayca ulaşabilirsiniz. Bu yönüyle hemen tüm internet sitelerinin ilgilendiği SEO, yalnızca konusunda uzman firmalar tarafından olumlu sonuçlar verebiliyor. Çünkü yapılan hatalar, arama motorlarının algoritmasında yapay olarak yükselme çabası şeklinde anlaşılırsa, ilk sayfalarda çıkmak sitenizin için uzun vadede hayalin de ötesinde kalabilir.

SEO İçin Önceliğiniz Google SEO Olmalı

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google, dev iştirakleri ve hemen tüm dünyada geniş kullanıcı sayısı ile alanın lideri durumunda. Bilgiye ulaşmak için kullanıcıların en çok tercih ettikleri arama motoru Google, bunu geliştirdiği algoritmalara da borçlu. En iyi olmak aynı zamanda pek çok geliştiricinin ve SEO hizmeti veren firmaların da dolayısıyla Google SEO yapmalarını öncelliyor. 

Bu nedenle markanızın, firmanızın ya da projenizin tanınabilmesi için yapılması gereken en önemli SEO, Google SEO olmakta.

Google Optimizasyonu ya da Google SEO ile

Kullanıcıların en çok tercih ettikleri arama motorunda üst sıralara çıkabilirsiniz.

Ürün ya da hizmetlerinizi en iyi ifade eden anahtar kelimelerle doğru hedef potansiyelinize en kolay yoldan ve daha az maliyetle ulaşmanızı sağlar.

Firmanız ya da markanız çok daha fazla kullanıcı tarafından bilinir ve markanız değerlenir.

Kurumsal kimliğinizi en iyi şekilde ifade etmenizde anahtar rol oynar.

Tüm hizmetleriniz, markanız ve ürünlerinizi kolaylıkla tanıtmanızı sağlar.

Mevcut müşterileriniz ve potansiyel müşteriler tüm kampanya ve yeniliklerinizden hemen kolayca haberdar olabilirler.

Çok daha az maliyetlerle maksimum kazanç odaklıdır.

 

Yalnızca profesyonel hizmet veren SEO firmaları sizi istendik hedeflerinize ulaştırabilir. 

Copyright 2015 / 2019, Tüm hakları saklıdır.
tr en