SEO'nun temeli'ndeki 5 yapı taşı
SEO'nun temeli'ndeki 5 yapı taşı

Bu yazımızda SEO konusunda en çok cevap aranılan sorulardan yola çıkarak birkaç konuya değinmek istedik. Umarız başlangıç aşamasındaki çalışmalarınızda bir nebze de olsa size fikir verir. 

 


Backlink alırken anahtar kelime kullanımını abartmayın.

 


Bu hemen hemen hepimizin kafasında soru işaretleri yaratan bir soru. Bir çok kişi backlink çalışması yaparken, yükselmek istedikleri anahtar kelimeleri baz alarak çalışma yapar. Ancak araştırmalar şunu gösteriyor ki, backlink çalışmalarında konu ile ilgili birebir eşleşen anahtar kelime kullananlar, kullanmayanlara göre daha alt sıralarda yer almaktadır. Bu da şunu gösteriyor ki, backlink çalışması yaparken anahtar kelime kullanımını fazla abartmayın. 

 


Web sitenize verilen kötü bağlantıları reddedin.

 


Web siteniz için her çalışmanın sonucunu yakından takip etmelisiniz. Özellikle de sitenize verilen bağlantıları takip etmeli ve bunların analizlerini yaparak hangilerinin sitenize zarar verdiğini belirlemelisiniz. Yaptığınız bu inceleme sonrasında da Google bağlantıları reddetme aracını kullanarak, bağlantıları reddetmelisiniz. 

 


Ziyaretçi sayısını arttırmak için doğru anahtar kelimelerine yönelmelisiniz. 

 


Her web sitesi sahibinin hayali, her geçen gün ziyaretçi sayısını arttırarak Google da ilk sayfalarda yer alan bir site olmaktır. Ancak bu o kadar da kolay bir iş değildir. Bugün sizin kelimenizde ilk sayfalarda yer alan siteler, ciddi araştırmalar yaparak içeriklerini ona göre oluşturmakta ve ziyaretçilerini de sitelerine sürekli olarak bağlamaktalar. Bu da onların her zaman hızlı ve güncel olmasından kaynaklanıyor. 

 


Örneğin, haber siteleri, ajansa düşen haberleri kendi sitelerinde mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde yayınlamaya gayret ederler. Fakat sadece günün manşetlerini yayınlamak ziyaretçiyi sitede tutmaz. Bunun yanında, ziyaretçi profillerine uygun konularda da özgün yani benzersiz makaleler yayınlamak zorundadırlar. İşte bunun içinde önce doğru bir kategori ve buna bağlı olarak da en çok aranan kelimeler üzerinden yeni içerikler oluşturmaya başlarlar. 

 


Eğer siz de ziyaretçi sayınızı arttırmak istiyor iseniz, web sitenizin genel içeriğine bağlı olarak en çok aranılan ve trafik getiren kelimeleri bularak o konuda içeriğe ağırlık vermelisiniz. Anahtar kelimelerinizi seçerken de mümkün olduğu kadar uzun kuyruklu anahtar kelimeleri tercih etmenizi öneririz. Çünkü bu şekilde daha hızlı dönüşler alırsınız. 

 


Web siteniz mobil uyumlu olmalı

 


Tüm platformlarda da üstüne basa basa belirtilen ve Google tarafından da sıralamalarda mobil dostu sitelerin diğer sitelere nazaran daha üst sıralarda yer alabileceğinin belirtilmesi üzerine, tüm web sitesi sahipleri ya mevcut temalarını mobil uyumlu hale dönüştürüyor ya da mobil uyumlu yeni bir tema satın alıyor. Eğer siz de tüm çalışmalarınızın boşa gitmesini istemiyor iseniz, temanızda gerekli değişikliklerin yapılmasını sağlayın. 

 


SEO Uzmanına danışmaktan çekinmeyin.

 


SEO uzmanı ile çalışmak istiyorsanız, ne istediğinizi bilmeli ve bu konuda ufak da olsa bir araştırma yapmalısınız. SEO danışmanlığı konusunda sayısız kişi ve firma bulabilirsiniz. Fakat içlerinden birini tercih etmekte bayağı bir zorlanacağınızı söylemek isteriz. Karar verirken, size en doğru bilgiyi aktaracak, sitenizdeki eksikleri raporlayacak ve yapılması gerekenler konusunda yol gösterecek hayalperest olmayan kişiler ile çalışabilirsiniz. 

Copyright 2015 / 2019, Tüm hakları saklıdır.
tr en