Web Sitesi Nasıl Yapılır?
Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Tasarım Aşamaları

Dünyada her gün binlerce web sitesi yayın hayatına başlıyor. En büyük amacının, ulaşılabilir erişilebilir olmak ve pontansiyelini her geçen gün daha üst seviyeye taşımak olan web siteleri, etkin ve doğru adımlarla hareket edilirse başarıya ulaşabiliyor. 

 

 

Öncelikle İnternetteki Adınız Belirlenmeli

Hem internet kullanıcıları hem de arama sonuçlarında görünen isminiz, diğer bir deyişle domain (alan adı) sürecin başlangıcında büyük bir öneme haiz. Gerek kişisel ve gerekse firmaların yoğun talep gösterdiği bu alanda kendinizi, firmanızı en iyi yansıtan adı bulmak önemli.

 

Alan adı bulunduktan ve gerekli kayıt işlemleri yapıldıktan sonra asıl zorlu süreç başlıyor.

 

 

Neyi Nasıl Sunmalıyız?

Doğru bir projelendirme çalışmasının yapılmadığı amatörce hazırlanan web tasarımları, sonuçlarıyla firmanızın internet dünyasında kaybolmasına sebep olabiliyor.

 

Profesyonel bir ekibin yapacağı doğru projelendirmelerle, sizi, kurumunuzu, firmanızı, ürünlerinizi en iyi yansıtan sunum, doğru tekniklerle ve doğru tasarımla çok daha kısa sürede internetten beklediğinizden çok daha fazlasını almanızı sağlar.

 

 

Doğru Projelendirme İçin Ön Hazırlık Şart

Tasarım ajanslarının bu alandaki belki de en büyük farkı, çok daha iyi bir hazırlık aşaması yapmalarıdır. Ön hazırlık aşaması sizlerin, firmanızın ya da kurumunuzun hedefini tam olarak anlamayı ve bu hedefler doğrultusunda doğru stratejiler geliştirilmesine olanak veriyor.

 

Bu anlamda yapılan çalışmalar firmanın tanıtımıyla başlıyor. Hakkımızda bölümü olarak da pek çok internet sitesinde görebileceğiniz sayfa, firmayı ve firmanın vizyonunu yansıtması bakımından oldukça önemli.

 

 

Sunduğunuz Ürünler Neler?

Neleri sunduğunuzu ve sunduklarınızın fiyatlarının da web sitenizde bulunması ziyaretçiler için oldukça önemlidir. Bu hem iyi bir önizleme hem de müşterilerin sizlere doğru hedeflerle ulaşmasına yardımcı olur.  Bu bölümde sunacağınız referanslarınız da sizin için olumlu geri dönüş sağlayacaktır.

 

 

Nasıl Ulaşılacaksınız?

Web sitenizde olmazsa olmaz en önemli bilgiyi ulaşım ve erişim bilgileri oluşturuyor. Siteniz aracılığıyla firmanıza hangi araçlarla ulaşılabileceğini ancak bu şekilde bildirebilirsiniz. İletişim sayfaları bir web sitesinin olmazsa olmazıdır.

 

 

Farkınızı Ortaya Koyun

Hazırlık aşamasından sonra hangi bilgiyi hangi şekliyle sunmalıyız, sorusuna cevap arayan tasarım aşaması gelir.

 

Tasarım aşaması, mevcut donelerinizin internet kullanıcılarına, nasıl daha anlaşılır ve kolay sunulabilir sorusuna yanıtıdır. Oluşturulan ilk taslaklarda metin, görsel öğeler, multimedya ve animasyonlarla sizi ve ürünlerinizi en iyi anlatan içerikler oluşturulur. Oluşturulan içerikler web sitenizin, aynı zamanda tasarımıyla bir bütün olmasına dikkat edilerek ve üst düzey tasarım programları kullanılarak yapılır.

 

Bu aşamada markanızın ve kurumsal kimliğinizin temsili logo ve banner gibi çalışmalar yapılarak sizi çok daha iyi yansıtan öğeler bir araya getirilir.

 

 

 Arka Planda Neler Yaşanıyor?

Tasarım aşamasının diğer bir tarafı, deyim yerindeyse sitenizin mutfağı, arka planda çalışan binlerce kod ve bu kodların ihtiyaca cevap verebilecek yeterliliklere kavuşturulması sürecidir.

 

Kod aşaması olarak da özetleyebileceğimiz yapı, sitenin sizin tarafınızdan yönetilmesine imkan sağlayan kontrol panelinden, sitenizin sayfa yerleşimine kadar olan tüm bölümlerinin tek tek ve eksiksiz bir şekilde hazırlanmasıdır. Bu sayede artık siteniz normal olarak ekranda istediğiniz özellikleriyle sunulmaya hazır bir hale gelmiştir.

 

 

Sıra İnternetteki Mekânınıza Taşınma İşleminde

Hazırlanan tüm tasarım ve kodlamalar, sitenizin yayın yapacağı internet adresi için hizmet sağlayıcı Hosting’e FTP programı aracılığıyla taşınır ve artık siteniz, yapılacak test aşamasından sonra dünyanın her yerinden, herkes tarafından ulaşabilir yapıya kavuşmuştur.

 

 

Test Aşaması

Yapılan tüm işlemlerin doğruluğunun kontrol edildiği aşamadır. Bu aşamada gerek tasarımdaki gerekse kodlamadaki tüm eksiklikler giderilerek son şeklini alan web sitesi, firma ya da kişi ile iletişime geçilerek varsa talepler ve değişiklikler derhal tamamlanır.

 

Tüm bu işlemlerle eş zamanlı olarak yapılan optimizasyon çalışmaları, Google, Yandex, Bing, Altavista gibi arama motorları tarafından sitenizin ilk sıralarda çıkmasını sağlayacak olmazsa olmaz standartlardır. Hedeflenen anahtar kelimelerde üst sırada olmanızı sağlayacak, içerikler backlinkler hazırlanır. Böylece daha üst sıralara çok daha çabuk yükselebilir ve reklam maliyetlerinizi en aza indirebilirsiniz.

 

 

Sona Gelindi.

Artık Web Siteniz Yayına Hazır

 

Tüm bu işlemlerin ardından siteniz yayına sokulur ve olası sorunlara karşı önlemler alınır ve kontrolleri sağlanır. 

 

 

Copyright 2015 / 2019, Tüm hakları saklıdır.
tr en