Yazılımlarınız İçin Global Dizayn Size Yeter
Yazılımlarınız İçin Global Dizayn Size Yeter

Yazılım kelimesi bilgisayar ve bir teknoloji terimi olarak çok farklı anlamlar ifade eder. İşin içerisinde bilgisayar olan, farkında olduğumuz ya da olmadığımız birçok alanda hayatımızı kolaylaştıran her cihazın, aracın, gerecin bir yazılımı vardır. Örnek verecek olursak, uçakların uçuran, ATM'lerden para çekmemizi sağlayan, uzaya roketi fırlatan, hastanelerdeki birçok teknolojik cihazları çalıştıran bir yazılım vardır. Matematik tabanında art arda çalışan formüller bütününden ibarettir.

Aslına bakarsak ciddi bir matematik birikimi, sayısal zeka ve hayal gücüne sahip yaratıcı insanların ürettiği hayatımızı kolaylaştıran cihazların temelidir yazılımlar. Hatta artık hayatımızı kolaylaştırmaktan da öte hayatımızı değiştiren demek daha doğru olur. 

Çünkü günümüzde icatların çok büyük çoğunluğu fiziksel buluşlardan ziyade bilgisayarlar üzerinde hazırlanan yazılımlardan ibarettir.

Yıllar önce her evde masalarımızın üzerinde duran yarım kilo ağırlığında mekanik çevirmeli tuşları olan bir cihaz olan telefonun artık günümüzde uğradığı değişim ortada. İcat edilen bazı teknik aksamlarla beraber aslında o telefonu cebimize sokan teknolojilerin büyük bir çoğunluğu yazılımlardır. Hatta o küçücük telefonların içerisine kamerayı, fotoğraf makinesini, ajandamızı, müzik çalarımızı, çağrı cihazlarımızı, çalar saatlerimizi, sekreterlerimizi sokan buluşların hepsi yazılımlardır.

Yazılımların hayatımızda çok büyük bir önem arz ettiği ortada… Geleceğimizde dilimizden düşmeyecek ve sürekli hayatımızda olacak bir terimdir yazılım. Yazılımın Türk Dil Kurumu’ndaki açıklaması aslında her şeyi çok güzel özetliyor.

Yazılım: Bir bilgisayarda donanıma hayat veren ve bilgi işlemde kullanılan programlar, yordamlar, programlama dilleri ve belgelemelerin tümü. Donanıma hayat veren derken yukarıda bahsettiğimiz içerisindeki yazılımları sayesinde hayatımızı kolaylaştıran cihazları, teknolojileri düşünebiliriz.

Peki programlama dilleri nelerdir?  Programlama dilleri yazılımları hazırlayan yazılımcıların bir işlevin yerine getirilmesi için bir algoritma hazırlaması ve bu algoritmada bilgisayara ne yapmasını gerektiğini söyleme şeklidir. Programlama dilleri matematiksel formüller ile çalışır ve matematikte aynı sonucu farklı yöntemlerle bulabiliriz. İşte bu nedenle yazılımlar aracılığıyla bilgisayarlara bir şey yaptırmak için bir sürü farklı yol vardır. Bu farklılıklar da programlama dillerini ortaya çıkarır. Şu ana kadar bilinen 150’nin üzerinde programlama dili vardır ve Basic, Java, Pascal, C, C#, C++, Delphi, Python gibi programlama dilleri en meşhur olanlarıdır.

Bahsettiğimiz gibi yazılımcılık dünyası insanlara hakkında yıllarca eğitim verilebilecek, dev üniversitelerde üzerine fakülteler açılabilecek, üzerine milyarlarca sayfa kitap yazılabilecek kadar derin bir konudur.

Ama biz bireysel internet kullanıcıları olarak, en çok karşımıza çıkan ve en kolayca anlayabileceğimiz yazılımlardan bahsetmek istiyoruz. Web yazılımları hepimizin saatimizin birçoğunu geçirdiğimiz internet dünyasında çok kez karşımıza çıkarlar.

Mesela girdiğiniz bir internet sitesindeki gözüne hoş gelen bazı fonksiyonlar işlevlerin tamamı yine bir kod işidir, yani yazılım işidir. Bir internet sitesinde gözünüzü kamaştıran bir animasyonun da arkasında matematiksel formüller, sayılar ve komutlar çalışır. Tamamı aslında basit bir notepad dosyasına yazılmış kodlardan oluşur. Bir araya geldiklerinde ise tıkladığınızda açılan bir web sitesine dönüşürler.

Yazdığımız şu kısacık metinde bile yazılım dünyasının ne kadar akıl sınırlarını zorlayıcı ve derin bir konu olduğunu anlayabiliyoruz.  

O nedenle unutmayın ki yazılım bir uzmanlık işidir. Ve eğer kendi web siteniz ile ilgili bir yazılıma ihtiyacınız olursa kadrosundaki yazılım ve teknoloji uzmanları ile adresiniz Global Dizayn olmalı. Gaziantep merkezli olup tüm Türkiye’ye hizmet veren Global Dizayn, internet siteleriniz ile ilgili tüm yazılım ihtiyaçlarınız için sizleri bekliyor. Sitenizde kullanacağınız son teknoloji yazılımlardan, e-ticaret yazılımlarına varıncaya kadar en profesyonel yazılım hizmeti için Global Dizayn ile çalışabilirsiniz.

 

Copyright 2015 / 2019, Tüm hakları saklıdır.
tr en